Gebelik Tedavisi

Gebelik Tedavisi

Gebelik tedavisi, düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesine rağmen gebeliğin oluşmadığı durumlarda uygulanan tedavidir. Bu konuda tedavi doğrudan nedenlere bağlı olduğu için değişkenlik gösterecektir. Hepsinden önemlisi erkek ve kadın için uygulanan tedaviler bile farklı farklıdır.

Genellikle gebelik tedavisinde, ilk olarak kadına bakılıyor olsa da %60 - %40 oranında erkeklerinde tedavi olması gereken durumlar olabilmektedir. Çoğunlukla gebelik tedavisinde en sorun oluşturan en büyük etmenin kadının yaşı ve bazı genetik etmenler olduğu da unutulmamalıdır.

Gebe Kalma Yöntemleri

Gebe kalma tedavisi ile uygulanan yöntemler her zaman için tutarlı olmaz. Halk arasında yaygın inanışın aksine, düzenli olarak denenmesine rağmen oluşmayan gebelikler birkaç test yada kontrol sonucunda gebelikle sonuçlanabilir. Öncelikle gebe kalmak için doğru ortamın ve zamanının oluşması gerektiği unutulmamalıdır.

Gebe Kalmak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Öncelikle kadının düzenli olarak adet görmesi gerekmektedir. Düzenli adetin görülmemesi durumunda öncelikle bu sorunun çözüme kavuşturulması gerekir. Her kadının adet takvimi kendi vücuduna has olduğundan dolayı bunun bir takvim içerisinde işaretlenerek takip edilmesi faydalı olacaktır.

Gebe kalmak için gerekli olan bir diğer unsur ise hiç şüphesiz düzenli cinsel yaşamdır. Ortalama rakamlar olmasına rağmen haftada iki veya üç kez korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girilmesi, gebelik oluşumu için olmazsa olmazlardandır.

Bu iki etmeninde bir arada olması durumunda ve ortalama bir senelik deneme periyodunda hala gebelik oluşmadıysa, gebelik tedavisine başlanması tavsiye edilir. Genellikle çiftler bu konuda biraz geç kalabilirler. 1 sene beklenmesine rağmen bu süreden öncesinde de bir hekimden destek almayı denemeniz tavsiye edilmektedir.

Gebelik Tedavisi Nedir?

Öncelikle bu tedavide gebeliğe engel olan etmenler tespit edilmeye çalışılır. Erkekte mi yoksa kadında mı olduğu öncelikli sorudur. Sonrasında ise engel olan etmene bağlı olarak tedaviye başlanır. Tüp bebek tedavisi, embriyo transferi gibi tedavilerden destek alınabilir. Şurası unutulmamalıdır ki sebebi bulunmaksızın gebelik ile ilgili çalışma yapmak çoğunlukla boşa kürek çekmek olacaktır.

Avrupa’da yapılan çalışmalar göstermiştir ki, obeziteye bağlı olan kısırlık her geçen gün artmaktadır. Basit bir diyet listesi değişimi bile hamileliğin önünde ki tüm engelleri kaldırabilir. Bu sebeple gebelik tedavisinde bir uzmandan destek almak atılması gereken en mantıklı adım olarak ön plana çıkacaktır.