Kısırlık Tedavisi

Kısırlık Tedavisi

Genel kısırlık tedavisini, kadınlarda ve erkeklerde ayrı olarak ele almak gerekmektedir. Nedenleri, tedavi yöntemleri ve başarı oranları kişiden kişiye, yaşa ve genetik faktörlere göre değişebilir. Kısaca kısırlık nedir? sorusunun cevabını şu şekilde vermek mümkündür:

Herhangi bir korunma yöntemi kullanmaksızın 35 yaş altında çiftlerde 1 sene ve 35 yaş üstü çiftlerde ise altı aylık süre boyunca ilişkiye girilmesine rağmen gebelik ortaya çıkmıyorsa bu durum kısırlık olarak tanımlanmaktadır.

Kısırlık Tedavi Edilebilir Bir Rahatsızlıktır

Halk arasındaki yaygın görüşün aksine, sebebinin ortaya çıkarılması ile birlikte kısırlık tedavisi mümkündür. Bunun için öncelikle çiftin mümkünse sperm & yumurta kalitesinin incelenmesi ve kısırlığa neden olan durumlara göz atılması gerekebilir. Şurası unutulmamalıdır ki, uygun şartlar sağlanır ve tedavi yapılırsa gebeliğin önünde bir engel kalmayacaktır.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda kısırlık oluşumu çoğunlukla ileri yaş ve genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise sağlıksız yaşam ve aşırı gıda tüketimi (obezite) gibi nedenlere bağlı da ortaya çıktığı bilinmektedir.

Kadınlarda kısırlığın tespit edilmesi için bir takım testlerden destek almak mümkündür. Jinekolojik muayene ve ultrason gibi görüntüleme sistemlerinden de destek alınabilir. Çoğunlukla ülkemizde uygulanan yöntemler büyük oranda başarı sağlamaktadır. Yine de nedeninin tespit edilmesi gebeliğe doğru uzanan süreç açısından son derece önemlidir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Erkeklerde kısırlık nedenleri hormonal & genetik ve çevre faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Çeşitli kan testlerinin yapılması ve sperm değerlendirilmesi nedeninin tespit edilmesi açısından önem taşımaktadır.

Kısırlık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı kısırlık oluşabilir. Kısırlığın nedeni tam olarak tespit edilmeden tedavi uygulamasına başvurmak çokta mantıklı olmayacaktır. Tanının koyulması ve tedavi yönteminin belirlenmesi ile bu süreç hızlı bir şekilde aşılabilir.

Bazı durumlarda ise sadece yaşam kalitesinin değiştirilmesi, beslenme ve düzenli uyku gibi durumların oluşmasında bile gebelik için gereken ortam oluşabilmektedir. Bu sebeple tedavi yöntemleri hakkında bilgi vermeden önce nedeni bulmak öncelikli olabilir.

Sık başvurulan tedavi yöntemleri arasında hiç şüphesiz ilk sırada tüp bebek yöntemi gelmektedir. Sonrasında ise aşılama yöntemi sık başvurulan bir yöntem olarak dikkatleri üzerinde toplar.