Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

 


Robotik cerrahi bir diğer ismi de robot yardımlı cerrahi sistemi kullanılarak küçük delikler de ameliyatların geliştirilmesi için tasarlanmıştır. Robotik cerrahi hem hastalar hem de cerrahlara çok sayıda avantaj sağlamaktadır.
El bileğinden model almış enstrümanlar sayesinde doktorlar ameliyat halinde çok da rahat bir çalışma ortamı bulabilirler. Sezgisel hareket kontrolü yüksek çözünürlüğü, üç boyutlu görüntülü kameralar geleneksel açık veya kapalı cerrahi teknolojilerinin kısıtlamaları ortadan kaldırarak ameliyat yapılması sağlanmaktadır. Konsolda oturan cerrah ameliyat bölgesini üç boyutlu görüntüsünü çok daha net bir şekilde görebilir.
Robotik Cerrahi Yöntemi Avantajları Nelerdir?
Robotik cerrahi pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Hemen aşağıda yer alan özellikler bakımından robotik cerrahi uygun hasta ve durumlarda tercih edilmektedir.
• Robotik koldaki kameralar sayesinde cerrahlar ameliyat bölgesini daha net ve daha yüksek kesinlikle görür. Bu sayede ameliyatın başarısı ciddi oranda artar.
• Robotik kollar ameliyat prosedürlerinin çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Bu sayede daha etkili işlemler gerçekleştirebilir hem de kesin çözümler üretilir.
• Robotik sistem son derece teknolojik olarak dizayn edilmiştir. Birden fazla kol ile aynı anda çalışmayı mümkün kılar.
• Normalde yapılması oldukça zor olan karmaşık ya da imkânsız olan tekniklerin tamamının uygulanması söz konusu olur.
• Robotik cerrahi hastanede ameliyat sonrasında hastanın hastanede kalış süresini de ciddi oranda azaltmaktadır. Bu sayede hastalar çok daha erken bir şekilde taburcu olabilirler.
• Özellikle de kanser gibi ameliyatlar için daha erken sürelerde ilaç tedavisine başlanabilir.
• Robotik kollar insan eline göre çok daha etkili şekilde dizayn edilmiştir. Hiçbir şekilde biyolojik riskler taşımaz.
• Ameliyat sahasının çok daha steril ve güvenli olması sağlanır.
Genel Cerrahide Robotik Cerrahi
Robotik cerrahi en yaygın şekilde genel cerrah bölümlerinde kullanılır. Kullanıldığı alanların başında genel cerrahi geliyor. Birçok işlemde olduğu gibi seçilmiş genel cerrahi ameliyatlarında da robotik sistemler tercih edilir.
Bu sistemler hem doktorlar hem de hastalara yardımlar sağlar. Genel cerrahi işlemlerde ameliyat süresinin az olması ya da ağrı kanama iyileşme süresinin azalıp kısalması hastalar açısından da olumlu gelişmelerden bir tanesidir. Robotik cerrahinin en başarılı olduğu ameliyat türlerinin başında kolon ve rektum yani kalın bağırsak ameliyatları geliyor.