Yapay Zeka ile Embriyo Transferi

Yapay Zekâ ile Embriyo Transferi
Teknolojinin nimetlerinden hayatımızın her alanında etkin bir şekilde faydalanıyoruz. Kısırlık tedavisi söz konusu olduğunda da tıbbın hemen hemen her alanında olduğu biri yapay zekadan destek almak mümkün oluyor. Peki ama tam olarak yapay zeka ile embriyo seçimi nedir? transferi nasıl yapılmaktadır? Dilerseniz bu sorulara kısa kısa cevaplar verelim.
Tüp Bebek Uygulamasında Embriyo Transferi
Transfer edilecek embriyoların her biri bir şans demektir. Bu aşamada doğru embriyonun tercih edilmesi ve uygulama aşamasına geçilmesi son derece önemlidir. Bir yada birden fazla embriyo transfer edilecekse embriyo kalitesi açısından mantıklı bir karar vermek gerekebilir. Bazı durumlarda ise Preimplantasyon Genetik Tanı uygulanabilir. Bunlar daha çok aile öyküsünde genetik hastalığı olan kişilere yada kromozom kaynaklı sorunları olan kişilere uygulanan bir yöntemdir.
Yapay Zeka İle Embriyo Seçimi
Hemen hemen her alanda olduğu gibi embriyo seçimi konusunda da tüm değişkenleri masaya yatıran ve ona göre bir yol haritası çizen sistemden destek alınır. Teknolojinin nimetlerinden yararlandığımız yapay zeka ile embriyo seçimi konusunda yıllar içerisinde çok ciddi adımlar atılmıştır.
Yapay zeka kullanılarak yapılan embriyo sınıflandırmasında neredeyse %97’nin üzerinde başarı oranı elde edildiğini biliyor musunuz?
İlk Denemede Gebelik Elde Edilir mi?
Son derece iddialı bir soru olsa da, parçaların yapay zeka ve teknoloji desteği ile bir araya getirilmesi neticesinde bu sonuç gayet olasıdır. Başarı oranını artıran tüm seçenekler bir arada değerlendirilirse ilk seferde gebelik için tüm olasılıklar oluşmuş olacaktır.
Yapay zeka kullanımı ve çalışmaların sonucunda son derece başarılı verilerin elde edildiğini de belirtmek gerekiyor. Yine de embriyo seçimi ve uygulanacak olan tedaviler hakkında doktorunuzla iletişime geçmeniz ve onun uygun gördüğü tedaviden devam etmeniz daha yerinde olacaktır.
Şurası unutulmamalıdır ki, yapay zeka ile embriyo transferi de dahil olmak üzere uygulanan tüm tedavi yöntemleri aslında sorunun tespiti ile mümkün olur. Dolayısıyla zaman kaybetmeksizin mevcut şartlar bulunuyorken gerekli tedavi uygulamasına başlamayı deneyebilirsiniz. Bu konuda çok uzunca bir süredir hizmet veren ve çalışmaları ile öne çıkan doktorlar gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.